}

P.tesi- Cuma: 9.00 - 18.00 Cumartesi: 09:00-13.00

Pazar: KAPALI

Bilgi ve Randevu Hattı

+90 (212) 830 13 89

ARTROPLASTİ (PROTEZ CERRAHİSİ)

———

  1. ANA SAYFA
  2. ARTROPLASTİ (PROTEZ CERRAHİSİ)
Orto

Artroplasti hastalıklı ve fonksiyonlarını kaybetmiş bir eklemin cerrahi yolla yeniden şekillendirilmesi veya oluşturulmasıyla tekrar iş görebilir hale getirilmesidir. Artroplasti işleminde eklem çevresi kas, ligament ve diğer yumuşak doku fonksiyonlarının restorasyonu hedeflenir.

En basit tabirle anlatılmak istenirse çeşitli nedenlerle hareket bozukluğu, zorluğu olan eklemleri özel cerrahi yöntemler ve gerektiğinde çeşitli amaçlara yönelik protezler kullanarak hareket ve yapılarını yeniden kazandırmayı amaçlayan cerrahidir.

Protez nedir?

Vücutta yer alan uzuvların, çeşitli nedenlere bağlı olarak ileri derecede hasar görmesi ya da travma, tümör gibi nedenlerle kaybedilmesi yerine oluşturulan yapay uzuvlara protez adı verilir. Genellikle vücuttaki uzvun yeteneklerini ve fonksiyonlarını gerçekleştirmek üzere tasarlanır.

Kullanılacak bölgeye göre titanyum, kauçuk, akrilik, porselen gibi çeşitli maddelerden üretilen protezler, özellikle ortopedik vakalarda hayat kurtarıcı özelliğe sahiptir.

Eklem nedir?

Vücudumuzda birçok kemik bulunur. Kemiklerin birbirleri ile olan bağlantı noktalarına eklem adı verilir. Eklemler fiziksel kabiliyetimizi arttırarak, vücudumuzun rahat bir şekilde hareket etmesini sağlar.

Yaklaşık olarak 300’den fazla çalışıp duran eklemleri, kaygan ve elastik yapıdaki kıkırdak dokusu oluşturur. Vücudun tüm yük ve basıncını bu yapı taşır. Süngere benzeyen kıkırdak dokusu, hareket halindeyken sıkışarak, içerisindeki suyu eklem boşluğuna verir ve daha rahat hareket etmemize olanak sağlar.

Eklemlerin içi ise dişlilerin daha rahat çalışmasını sağlayan makine yağı gibi bir yapıda olan sinovial zar ile kaplıdır. Hareket halindeki eklemlerde oluşabilecek zararı en aza indirerek, kıkırdak dokusunu besler.

ARTROPLASTİ AMELİYATLARI

  • Kalça Artroplastisi
  • Kalça Artroplastisi
  • Diz Artroplastisi
  • Ayak Bileği Artroplastis

ARTROPLASTİ CERRAHİ TİPLERİ

Rezeksiyon Artroplastisi: Hastalıklı eklem yüzü ya da yüzlerinin çıkarılarak, sarsak eklem pozisyonunda bırakılmasıdır.

Total Endoprotez Artroplastisi: Hastalıklı, şekli bozulmuş eklemin her iki tarafının değiştirilmesiyle gerçekleştirilen tedavi yöntemidir.

İnterpozisyon Artroplastisi: Rezeksiyonla eklem yüzleri arasına yumuşak doku yerleştirmek suretiyle yapılan cerrahi tedavidir.

Parsiyel Endoprotez Artroplastisi: Eklemin bir tarafı, vücut içerisinde kalacak şekilde, eklem anatomisine uygun malzemelerden yapılan endoprotezle değişitirilir.

KONUM

HASTA İŞLEMLERİ

l

Hasta Kabul Formu

İlk Ziyaret

Operasyon Sonrası

RANDEVU FORMU