}

P.tesi- Cuma: 9.00 - 18.00 Cumartesi: 09:00-13.00

Pazar: KAPALI

Sabit Telefon

+90 (212) 830 13 89

Bilgi ve Randevu

+90 (538) 254 37 55

SPORCU PSİKOLOJİSİ

———

  1. ANA SAYFA
  2. SPORCU PSİKOLOJİSİ
Spor

Spor psikolojisi, sporcuların optimal düzeyde performanslarını sağlamak için psikolojik bilgi ve becerilerin kullanıldığı bir uzmanlık alanıdır. Bu alan spor katılımcılarının gelişimsel ve sosyal yönleri ile spor ortamları ve organizasyonlarıyla ilişkili sorunları sistematik olarak ele alır.

Spor psikolojisi, psikolojik durumların atletik performansı, egzersizi ve fiziksel aktiviteyi nasıl etkilediğini inceler.

Sportoteam yaklaşımında spor psikoloğu, performansı ve motivasyonu artırmak için profesyonel sporcular ve antrenörlerle birlikte çalışır. 

Duygu ve akıl sürekli olarak birbirini etkileyen durum. Sporcular için duygu, akıl ve fiziksel yönelim arasındaki ilişki çok daha önemli. Çünkü sporcularda anlık veya sürekli “performans” beklentisi hatta baskısı var.

Sporcunun bu baskı ile baş etmek, kaygı ve heyecan yaşamamak için duygu ve düşüncelerini yönetebilmesi gerekli. Özellikle profesyonel sporcularda bu yetenek genel sportif yetenekler içinde değerlendiriliyor.

Kaygı seviyesi arttıkça, sprocununkaslarındaki gerilim artar, sporcunun yapacağı atış, hamledengesizleşir ve kaçırma olasılığı artar. Sporcu psikoloğu bu durumla sporcuların daha iyi baş edebilmesi içinözel tekniklerle sporcuya destek olur.

Sportoteam sporcu psikolojisi programlarında, sporcuların rekabetten gelen yoğun baskıyla baş etmelerine ve odaklanma ve motivasyonla ilgili problemleri aşmalarına yardımcı olur.

Performans artırmak, yaralanmalardan kaçındırmak için sporcularla, sporcu antrenörleriyle birlikte çalışırlar.

SPOR PSİKOLOJİSİNDE YARARLANILAN YETENEK VE PROSEDÜRLER 

A – Performans geliştirme için bilişsel ve davranışsal beceri eğitimi:  Hedef belirleme, konsantrasyon ve dikkat kontrol stratejileri, özgüven, benlik saygısı ve yetkinlik gelişimi, bilişsel davranışçı öz denetleme teknikleri, duygu yönetimi, sportmenlik ve liderlik becerileri. 

B- Danışmanlık ve klinik müdahaleler: Atletik motivasyon, yeme bozuklukları ve kilo yönetimi, aşırı antrenman ve tükenmişlik, saldırganlık ve şiddet, atletik yaralanma ve rehabilitasyon, kariyer geçişleri ve kimlik krizleri. 

C- Danışma ve eğitim: Genç sporcuların aileleriyle iletişim sağlama, antrenörlerin motivasyon, kişilerarası ve liderlik becerileri ve yetenekleri ile ilgili eğitimler, psikolojik zorlukların erken teşhisi ve önlenmesi ile ilgili olarak antrenörlerin ve yöneticilerin eğitimi. 

Sporda Psikolojik Performans Profili Oluşturma

Psikolojik performans profilleri oyuncular, sporcular ve antrenörlere değerli görüş ve içgörü sağlayabilmek için fiziksel yeteneklerin mevcut ölçümleriyle birlikte kullanılabilir.

Psikometrik değerlendirmeler, sporculara özgüven, motivasyon, esneklik ve ruhsal dayanıklılık gibi kendi kişisel özelliklerini keşfetmede yardımcı olabilir. Bu farkındalık, sporculara gelişimlerini şekillendirmede yardımcı olabilir ve odaklanma, atılım ve başarı üzerinde önemle durarak performanslarının sorumluluğunu almaya teşvik edebilir.

Sportoeam sporcu psikometrik profili ile sporcunun güçlü yönleri ortaya çıkarırken; aynı zamanda potansiyel geliştirme ve düzeltme alanlarını da belirlemeyi hedefler. Sporcunun davranışlarının ve duygusal özelliklerinin anlaşılması, bir sporcunun yarışmadaki performansını artırabilir ve sakatlıklardan sonra iyileşme sürecinin psikolojik etkilerini gidermeye destek olabilir.

KONUM

RANDEVU FORMU

Open chat